SON DAKİKA

Mağaza ve marketlerde naylon poşetler ücretli olacak

1 Ocak 2018 itibariyle mağazalarda ve marketlerde naylon poşetler ücretli olacak. TPF Yönetim Kurulu Başkanı Altunbilek, müşterileri file, bez torba kullanımına yönlendireceklerini söyledi.

Bu haber 28 Mart 2017 - 17:55 'de eklendi

1 Ocak 2018 itibariyle mağazalarda ve marketlerde naylon poşetlerin bedava dağıtımı yasaklanacak.

Türkiye Perakendeciler federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, Atık Yönetmeliği kapsamında alınan kararın 2018’in başında hayata geçeceğini kaydederek, bu konudaki düzenlemenin ABD ve birçok Avrupa ülkesinde başarıyla uygulandığını vurguladı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, doğada çözülmesi yüzyıllar süren, insan sağlığını tehdit eden naylon poşet kullanımının önüne geçileceğini belirterek, “Alışverişlerde müşterilerimizi file, bez torba kullanımına yönlendireceğiz. Geçiş sürecinde karton veya bez alışveriş torbası hediye edeceğiz. Avrupa’da da durum böyle. Orada yasak olduğu için müşteriler alışverişe gelirken alacakları ürünleri koyacakları file veya kaplarla geliyor.” diye konuştu.

NAYLON POŞETLERİN ZARARLARI NELER?

* Bir poşet karada en az 800 yılda, denizde ise en az 400 yılda yok oluyor.

* Her yıl ortalama 100 bin kuş poşetler yüzünden ölürken birçok balina ve deniz kaplumbağasının akıbeti de aynı oluyor.

* Toprağa karışarak toprağı zehirliyor, bitkileri öldürüyor, çöplerde oluşan metan gazı ile birlikte meydana gelen düşük ısılı yanmalar sonucu havayı kirletiyor, güneş gördüğü zaman insan ve çevre sağlığı için son derece tehlikeli olan kimyasalları soluduğumuz havaya salıyor.

* Plastik poşetlerden dünya çapında dakikada 1 milyon, yılda yaklaşık 1 trilyon adet üretiliyor. Her yıl bu kadar plastik poşetin doğaya “kazandırılması” poşetlerin hükümdarlığının belki de dünyada insanlar yok olduktan sonra bile devam edeceği anlamına geliyor.

Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz.gaziosmanpaşa evden eve nakliyatbahçelievler evden eve nakliyatkağıthane evden eve nakliyatuluslararası evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyathalkalı evden eve nakliyat