SON DAKİKA

Cumhuriyet gazetesi davası: Kadri Gürsel tahliye edildi

Mahkeme Kadri Gürsel’in tahliyesine Ahmet Şık, Akın Atalay, Murat Sabuncu, Emre İper ve Ahmet Kemal Aydoğdu’nun ise, tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Bu haber 25 Eylül 2017 - 20:46 'de eklendi

Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarının da arasında bulunduğu 6’sı tutuklu 20 sanığın yargılandığı davanın 3. duruşmasında mahkeme Kadri Gürsel’in tahliyesine Ahmet Şık, Akın Atalay, Murat Sabuncu, Emre İper ve Ahmet Kemal Aydoğdu’nun ise, tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Cumhuriyet gazetesi davası öncesi açıklama yapan Cumhuriyet Davası Koordinasyonu ‘Gazeteciliklerine tanığız, hepsini istiyoruz’ dedi.

Evrensel’den Eylem Nazlıer’in haberine göre, Cumhuriyet gazetesi çalışanları Akın AtalayMurat SabuncuKadri GürselAhmet Şık ve Emre İper’in tutuklu yargılandığı Cumhuriyet davası öncesi adliye önünde açıklama yapan Cumhuriyet Davası Koordinasyonu “Bizler arkadaşlarımızın gazeteciliğinin tanığıyız. Bugün buradan arkadaşlarımızı da alıp gitmek istiyoruz” diyerek gazetecilere özgürlük istedi.

Cumhuriyet Cumhuriyet Gazetesinin İcra Kurulu Başkanı Avukat Akın Atalay, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Yayın Danışmanı Kadri Gürsel, Muhabiri Ahmet Şık ve Muhasebe Çalışanı Emre İper’in tutuklu yargılandığı Cumhuriyet davasının üçüncü duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adliyesinde. 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. 14.30’da başlaması gereken duruşma gecikmeli başladı. Davanın üçüncü duruşması öncesi adliye bahçesinde milletvekilleri, avukatlar, gazetecilerin de aralarında olduğu çok sayıda kişi duruşmayı izlemek üzere adliye önünde bir araya geldi. Duruşma öncesi yapılan ortak açıklamalarda gazetecilere özgürlük talep edilirken, sık sık “Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet” sloganları atıldı. Yapılan açıklama öncesinde ise gazetecilere özgürlük için uçurulacak iki büyük balona Adliye bahçesine girişte el konuldu.

‘GAZETECİLERİN ÖZGÜRLÜKLERİNİ GERİ VERİN’

Hazırlanan ortak açıklama metnini DİSK Basın-İş başkanı Faruk Eren okudu. İlk duruşmada iddianamenin çökmesine rağmen gazetecilerin cezaevinde tutulmasındaki ısrarın devam ettiğinin altını çizen Eren, “Arkadaşlarımız, aylardır mesleklerinden, sevdiklerinden ve özgürlüklerinden mahrum. Bugün buradan arkadaşlarımızı da alıp gitmek istiyoruz. Sadece beş arkadaşımız için değil” diye konuştu.

‘ARKADAŞLARIMIZIN GAZETECİLİĞİNİN TANIĞIYIZ’

“160’tan fazla gazeteciyi tutuklayan Türkiye, dünyadaki en büyük gazeteci hapishanesi durumuna geldi” diyen Eren devamında şunları dile getirdi: “Bu tabloyla gurur duymayın, aksine utanın ve gazetecilerin özgürlüklerini geri verin. İktidar ise ısrarla hapishanelerde hiçbir gazetecinin bulunmadığın iddia edebiliyor. Bizler arkadaşlarımızın gazeteciliğinin tanığıyız. Onların yaptıkları haberler, yazdıkları yazılar nedeniyle tutuklandıklarını biliyoruz. Hatta sadece biz değil, görmek isteyen herkes bu gerçeğin farkında.”

‘HER DURUŞMADA YENİ BAHANELER UYDURUYORLAR’

Gazetecilere dönük baskılara dikkat çeken Eren, “Onlarca gazete, dergi, televizyon, yayınevi ve haber ajansı kapatıldı. Binlerce gazeteci işsiz kaldı. Hakikatin peşindeki gazeteler ve gazeteciler, iktidarın uygulamalarını eleştiren her haber nedeniyle soruşturma ve davalara maruz kalıyor. Sahada haber takibi yapan gazeteciler silahla tehdit edilmeye varan baskılarla engelleniyor. Yüzlerce internet sitesi Anayasa’ya aykırı erişim engeli kararlarıyla kapatılırken, sansür ve otosansür olağanlaşıyor. Gazetecilerin tutuklanma gerekçeleri arasında ‘yayın politikasının değiştirilmesi, gazetenin zarara uğratılması’ dahi yer alabiliyor. Arkadaşlarımızı hapishanelerde tutmak için her duruşmada yeni bahaneler uyduruluyor” diye konuştu.

‘HABER VERMEK VE ALMAK HAKTIR’

Dışarıda kalabilen gazetecilerin, her şeye rağmen halkın haber alma hakkı için, basın özgürlüğü için, demokrasi için hakikati dillendirmeye devam ettiğini söyleyen Eren, “Türkiye’yi bu karanlıktan aydınlığa çıkaracak olan hakikatin ışığıdır. Bu ışık da özgür gazetecilerin ve haber alma hakkına sahip çıkanların ellerindedir. Haber vermek, haber almak ve haber olmak haktır. Basın özgürlüğü önündeki engellere son verilsin. Gazetecilere özgürlük” ifadelerini kullandı.

‘BASKIYLA HİZAYLA GELECEK İNSANLAR DEĞİLİZ’

Adalet İçin Hukukçular, Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Demokrasi İçin Hukukçular, Katılımcı Avukatlar, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, Özgürlükçü Hukukçular Platformu İstanbul’un imzası ile hazırlanan açıklamayı ise  Avukat Yaprak Türkmen yaptı.

“Savunma mesleğine saldırının en ileri aşamasındayız ve sözün bittiği yerdeyiz” diyen Türkmen, “Geçen hafta da 14 avukat arkadaşımız tutuklanmıştır. Tutuklandıklarının 2. günü avukat arkadaşlarımız farklı hapishanelere sürgün edildi. Arkadaşlarımız sadece mesleklerine inandıkları şekilde icra etmeleri ve Nuriye ve Semih’in avukatlığını yapmaları  sebebi ile tutuklandılar. Her zaman vurguladığımız gibi tekrar vurguluyoruz: Siyasal iktidar ve işbirlikçileri, savunma mesleğinden elinizi çekin.

AKP-Cemaat ortaklığı döneminde avukatlara operasyon düzenleyenler ve tutuklayanlar, bugün savunma mesleğine muhtaç durumda. Er veya geç, bugünün iktidarı ve güç sahiplerinin de savunma makamına, avukatlara ihtiyacı olacaktır” şeklinde konuştu.

‘BİZLER BU KARANLIK GİDİŞATI DAYANIŞMA İLE AŞACAĞIZ’

Eski bakan Ercan Karakaş da “Bu haksız tutuklanmaları son bulmasını ve tutuklu gazetecilerle bugün buradan ayrılmayı düşünüyoruz. Dünyanın hiç bir yerinde gazetecilik yapanlar tutuklanamaz. Darbe girişiminden sonra iktidar muhalefeti sindirmek için böyle bir yol izledi. Adalet isteyenler, özgürlük isteyenler bu haksız tutuklamalara evet demedik demeyeceğiz. Biz bu karanlık gidişi ancak dayanışma ile aşabiliriz” diye konuştu.

BALONLARA DA GÖZALTI

Açıklamanın sonunda kısa bir söz alan, Edebiyat Eleştirmeni Ayşegül Tözeren getirdikleri balonlara el konulduğunu söyledi. “Bizim bir dileğimiz vardı gazetecilere özgürlük” diyen Tözeren, bu dilek için iki büyük balon getirdiklerini söyledi. Tözeren, “Girişte bu balonlar gözaltına alındı. 1,5 metre çapında iki balonumuz kayıp” dedi.

MEHMET FARAÇ YİNE GELMEDİ

Saat 14.30’da başlaması gereken duruşma yaklaşık bir saatlik gecikme ile başladı. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada mahkeme heyeti ayakta olan seyircileri çıkardı. Duruşmada tanıklar Alev Coşkun, Rıza Zelyut ve Fatih Aytuğ dinlendi, Mehmet Faraç ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmaya ilk olarak “@jeansBiri” isimli Twitter hesabının sahibi olduğu iddia edilen Kemal Aydoğdu’nun tanığı Fatih Aytuğ dinlendi.

Aytuğ’un ifadesinin ardından eski Cumhuriyet Vakfı Başkanvekili Alev Coşkun’un tanıklığına geçildi. “Benim tanıklığımın bu davada önemli olduğunu düşünüyorum” diye başlayan Coşkun şunları söyledi: “İlhan Selçuk vefat edince bir hareket başladı. 2 Nisan 2013 tarihinde vakfın ilk üyesinin vefat etmesi üzerine bir üyelik seçimi yapıldı. Bu seçimde hukuka aykırılık olduğuna inandık. Cumhuriyet Vakfı ve Cumhuriyet gazetesi bir kırılma noktasıdır.”

GÜNAY’DAN COŞKUN’A: SAYENİZDE…

Bu davanın kendi açtıkları davayla ilgili olmadığını iddia eden Çoşkun, “Şu anda görülen dava bir ceza davası. Cumhuriyet Vakfı’nın sorumluluklarıyla ilgili bir ceza davasıdır. Bu davayla bizim açtığımız dava arasında en ufak bir ilişki yoktur. Bizim açtığımız iptal davasıdır. Biz bu tutukluluğun yanlış olduğunu söyledik” dedi.

Coşkun, Cumhuriyet Vakfı seçimlerinin iptal edilmesiyle ilgili davayı İlhan Selçuk’a karşı olan bağlılığı nedeniyle açtığını iddia edip şunları söyledi: “Can Dündar’la oturup kahve içmişliğim yok ama bugün ne yaptığını bilirim. Murat Sabuncu’yu tanımıyorum. Ahmet Şık’ı tanımıyorum ama yazılarından biliyorum. Kadri Gürsel’i çok iyi tanıyorum. Kadri Gürsel’in yazıların iyi izlemiş biriyim. Orhan Erinç, 50 yıllık arkadaşım. Akın Atalay’la 22 yıl beraber çalıştım. Turhan Günay’ın ne işi var bu davada? Bülent Utku, M. Kemal Güngör… Bu arkadaşlarımın geçmişini biliyorum. Bu arkadaşlardan terörist olmaz, FETÖ’cü olmaz.”

Coşkun’un sözleri üzerine Turhan Günay araya girerek “Sayenizde efendim” dedi.

MADEM VAKIF DAVASI İLE İLGİSİ YOK, NEDEN TANIK OLDUNUZ?

Ardından Avukat Tora Pekin alev Coşkun’a sorular yöneltti. “Gazetecilerin yanında gazete yöneticiliğine böyle toplu bir dava açıldığını ilk defa görüyorum” diyen Pekin, “Bu davanın en ayırt edici özelliklerinden biri. İddianamedeki Cumhuriyet’e yönelik yayın çizgisi tartışması ile sayın Coşkun’un şimdi ifade ettiği “eksen kayması” konusunda bir paralellik var” dedi. Pekin, Coşkun’a bu davanın vakıf davası ile ilgisi olmadığı iddiasını hatırlatarak,  “Madem bu davanın vakıf davası ile bir ilgisi olmadığını düşünüyorsunuz, neden gidip ifadenizde vakıf davası ile ilgili anlatımlarda bulundunuz?” diye sordu.  Coşkun ise kendisine sorulduğunu iddia etti. Mahkeme Başkanı, Avukat Tora Pekin’in, Coşkun’a sorduğu soruların arasına girdi. Coşkun’un ‘sanık’ olmadığını belirterek sorulara itiraz etti.

RIZA ZELYUT: DEMİRTAŞ’IN HABERİ OLMAZ

Alev Coşkun’un ardından Cumhuriyet gazetesinin eski yazarlarından Rıza Zelyut’un tanık olarak dinlendi. Cumhuriyet gazetesine el konulduğunu savunan Zelyut, “21 Mart 2008 operasyonuyla İlhan Selçuk içeri alındı. Bu gazeteye, vakıf üzerinden birileri el koydu. Ben bunu yazdım. Nuray Mert’i, Can Dündar’ı Aydın Engin’i kim bu gazeteye getirdiyse operasyonu da o yapmıştır. Bir gazetenin internet sayfasında Selahattin Demirtaş ve HDP’nin 8 haberi olmaz” dedi. Cumhuriyet gazetesinin okunmaz hale geldiğini söyleyen Rıza Zelyut, şöyle devam etti: “Vakfın ele geçirilmesinin hileyle olduğu yerel mahkeme tarafından kanıtlanmıştı. Yurtsever insanlar gazeteden uzaklaştırıldı ve gazetenin DNA’sıyla oynandı. FETÖ ve PKK’yı destekleyen yazılar beni rahatsız etmiştir. Gazete okunmaz hale gelmiştir. Dava, bu dava değil vakıf davasıdır. Benim şu FETÖ’cü bu FETÖ’cü demem doğru değil. Gönlümde yatan Cumhuriyet gazetesi bunları atlatsın Cumhuriyet gazetesi cumhuriyetçilere teslim edilsin.”

Aydınlık’ta köşe yazan ve Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonları ‘FETÖ’cü oldukları iddiasıyla destekleyen ve bugün görülen duruşmada tanık sıfatı ile dinlenen Rıza Zelyut’un, cemaatten aldığı ödül ile Fethullah Gülen’e övgü yazısı da mahkemede hatırlatıldı. Rıza Zelyut “‘En büyük milliyetçi Fetullah hoca’ başlıklı yazıyı patronuma yapılan baskılar nedeniyle yazdım” açıklaması yaptı.

SAVCI TUTUKLULUKLARININ DEVAMINI İSTEDİ

Savcı, gerekçe ve nedenlerin henüz ortadan kalkmaması gerekçesiyle 5’i Cumhuriyet gazetesi çalışanı toplam 6 kişinin tutukluluklarının devamını istedi.

KARAR

Cumhuriyet Gazetesi davasında mahkeme, Ahmet Şık, Akın Atalay, Murat Sabuncu, Emre İper ve Ahmet Kemal Aydoğdu’nun ise, tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

mp3 indir

ataşehir escort ümraniye escortkadıköy escortantalya escort

porno izle porno indir türk porno yerli porno türbanlı porno

Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz.gaziosmanpaşa evden eve nakliyatbahçelievler evden eve nakliyatkağıthane evden eve nakliyatuluslararası evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyathalkalı evden eve nakliyat

türk porno mobil porno